15 marzec 2011

TYSKIE, ULUBIONE PIWO POLAKÓW, NAGRODZONE „PIWNYM OSKAREM”

Tyskie, jako jedyny złocisty trunek z Polski po raz czwarty zdobyło najwyższe, piwne laury. Najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs branży piwnej na świecie – The Brewing Industry International Awards odbywa się cyklicznie, zwykle raz na 2 lata. Nazywa się go „piwnymi Oskarami”. W najpopularniejszej kategorii – „Small Pack Lager” (piwo typu lager w małym opakowaniu), do której zgłoszono 133 piwa z całego świata, srebrny medal zdobyło piwo z Polski – Tyskie.

9 kategorii, 32 klasy i blisko 800 zgłoszeń – w tym roku konkurencja w międzynarodowym konkursie branży piwowarskiej The Brewing Industry International Awards, odbywającym się nieprzerwanie od 1886 roku w Burton upon Trent w Wielkiej Brytanii była zacięta.
W szranki stanęły piwa z 30 krajów takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Irlandia ale też tak egzotycznych miejsc jak Uganda, Kambodża czy Birma. Każde z piw walczyło o uznanie zespołu 30 sędziów z całego świata.

Proces wyboru najlepszych złocistych trunków jest złożony i trwa aż 3 dni. W jury zasiadają jedni z najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie browarnictwa – główni piwowarzy oraz szefowie produkcji, którzy na co dzień warzą piwa od Australii, przez Afrykę, Europę aż po Azję. Oceniają zarówno jakość jak i smak piwa. Panel sędziowski dokonuje, tzw. „ślepych” testów – piwa podawane są w „anonimowych” butelkach oznaczonych jedynie specjalnymi kodami. Ponadto, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości zespół 15 stewartów dopilnowuje, aby żaden z sędziów nie dostał do degustacji piwa produkowanego w jego browarze.

Na pierwszych etapach piwa oceniane są przez kilkuosobowe grupy panelowe, zaś
w końcowych przez "sędziowskie składy" liczące od 10 do 12 osób. Zasadą jest, że degustacja trwa tak długo, dopóki członkowie jury nie osiągną konsensusu i wspólnie nie wybiorą medalistów w każdej z klas.

W tym roku panelowi sędziowskiemu w trakcie „ślepych” testów podano do degustacji ponad 3000 szklanek piwa. Największym triumfatorem w tym roku była bezsprzecznie Wielka Brytania, która w 7 z 9 kategorii zdobyła aż 39 medali. Jednocześnie wyróżnienia dla takich państwa jak Birma, Singapur, Uganda czy Japonia świadczą o tym, że kultura piwna jest rozpowszechniona w najdalszych zakątkach świata i potwierdzają zasadę, że wygrać może każdy, kto produkuje piwo najwyższej jakości.

Tyskie jako jedyne piwo z Polski już po raz czwarty zdobyło uznanie międzynarodowego jury i zostało nagrodzone srebrnym medalem w kategorii „Small pack Lager”. To kategoria w której konkurują piwa z całego świata o zawartości alkoholu pomiędzy 4.8% - 5.7%.

Jednocześnie Tyskie jest jedynym piwem z Polski, które zdobywa najwyższe wyróżnienia
i nagrody w konkursie The Brewing Industry International Awards. Pierwszym wyróżnieniem był Złoty Medal i Grand Prix jakie Tyskie zdobyło w 2002 roku. Kolejne nagrody to Srebrny Medal w 2004 roku oraz Złoty Medal i Grand Prix w 2005.

„Srebny medal w konkursie branży piwowarskiej The Brewing Industry International Awards to ogromne wyróżnienie. Zdobyte wyróżnienie świadczy o tym, że piwo Tyskie to polski symbol najwyższej jakości, cenionej przez znawców piwa na całym świecie. Ten medal jest tym bardziej cenny, gdyż jesteśmy jedynym polskim piwem mogącym poszczycić się nagrodami w tak prestiżowym konkursie” – mówi Tomasz Kanton, brand PR manager w Kompanii Piwowarskiej.

Obrady panelu sędziowskiego konkursu The Brewing Industry International Awards odbyły się w dniach 9-11 luty br. w The National Brewery Centre w angielskim mieście Burton upon Trent. Ceremonia wręczenia nagród będzie miała miejsce 12 kwietnia w londyńskim budynku Guildhall.

Więcej na: www.tyskie.pl