wróć

Milk Stout

Zwany również: sweet stout i cream stout. Milk stout powstał jako efekt jednej ze ścieżek ewolucji stoutu. W drugiej połowie XIX wieku w Anglii stouty stawały się coraz słodsze, jednak brak pasteryzacji powodował, że ich słodycz szybko zanikała, kiedy cukry obecne w piwie były fermentowane przez drożdże. Rozwiązaniem okazało się użycie cukru mlecznego – laktozy, która nie jest fermentowana przez drożdże. Obecnie z powodów prawnych styl w Anglii nazywany jest Sweet stout/Cream stout. Słodycz piwa pochodzi zarówno od dodatku laktozy, jak i użycia słodów karmelowych i niskiego odfermentowania.

Parametry:
Ekstrakt początkowy 10,0 - 14,0 ºBlg
Ekstrakt końcowy 3,0 - 6,0 ºBlg
Zawartość alkoholu: 3,5 - 6,0% obj.
Goryczka: 15-35 IBU
Barwa: 50 - 80 EBC

Surowce i technologia: bazę zasypu stanowi słód pale ale, do tego słody Crystal które nadają piwu 26 słodkości. Ciemna barwa i posmaki palonokawowe pochodzą z palonego słodu lub palonego jęczmienia. Charakterystycznym dla stylu dodatkiem jest laktoza, dodawana w czasie chmielenia. Chmiele najczęściej angielskich odmian, chmielenie wyłącznie na goryczkę. Preferowane angielskie szczepy drożdży, o stosunkowo niskim stopniu odfermentowania. Zacieranie najczęściej infuzyjne w jednej temperaturze, rekomendowane w wyższej temperaturze aby piwo nie odfermentowało zbyt głęboko.

Barwa: bardzo ciemny brąz, do czarnej. Piana: gęsta, drobna, beżowa do brązowej, średnio trwała.

Aromat: kawy z bardzo wyraźnym karmelem i mleczną słodyczą, kojarzący się ze słodką kawą. Aromaty chmielowe nieobecne, estry niskie do średnich, brak diacetylu i nut alkoholowych.

Smak: na pierwszym planie nuty pochodzące z palonych słodów, podobnie jak w dry stoucie. Słodycz średnia do wysokiej, pozostająca na finiszu. Może dominować w smaku lub tylko stanowić przeciwwagę dla goryczki i paloności. Goryczka chmielowa bardzo niska do średniej, nie może być ewidentna. Smak chmielu nieobecny, estry niskie do średnich, brak diacetylu i alkoholu.

Goryczka: bardzo niska do średniej, także z palonych słodów/jęczmienia. Odczucie w ustach: treściwość średnia do wysokiej, wrażenie treściwości potęgowane przez dużą zawartość cukrów. Słodko-kawowy finisz. Brak odczucia ściągającego, brak posmaków alkoholowych. Nagazowanie niskie do średniego. Mocniejsze wersje średnio pijalne z powodu dużej treściwości i słodyczy, słabsze i mniej słodkie mogą być bardzo pijalne.

Ogólne wrażenie: słodkie, bardzo ciemne ale. Piwo typowo deserowe

Komercyjne przykłady: AleBrowar Sweet Cow, St. Peter’s Cream Stout, Mackeson XXX Stout, Left Hand Milk Stout, Black Sheep Sainsbury's Celebration Ale.