wróć

Foreign Extra Stout

Czasami zwany też Foreign Export Stout lub tropikalnym stoutem. Jest to mocniejsza wersja irlandzkiego stoutu warzona z myślą o wysyłaniu do dalekich krajów lub warzona w tropikach. Nieprzejrzyście czarne, z beżową drobnopęcherzykową pianą. Charakteryzuje się wysoką palonością i sporą owocowością w aromacie, podczas gdy aromaty chmielowe są właściwie nieobecne. Wyraźna goryczka powinna być dobrze zbalansowana średnią, a nawet wysoką pełnią.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 14-18,0 °Blg
Ekstrakt końcowy: 3,0-4,0 °Blg
Zawartość alkoholu: 6,0-8,0 % obj.
Goryczka: 30-70 IBU
Barwa: 50-60+ EBC

Surowce i technologia: Podstawę zasypu stanowi słód pale ale. Ciemną, niemal czarną barwę zapewnia dodatek palonych słodów jak i niesłodowanych zbóż, szczególnie jęczmienia. W celu zwiększenia ekstraktu, a jednocześnie zwiększenia odfermentowania można używać cukru (białego lub ciemnego). Chmielenie głównie na goryczkę. Tradycyjnie preferowane chmiele odmian angielskich, jednak z racji chmielenia głównie na goryczkę, ma to drugorzędne znaczenie. Drożdże górnej fermentacji, choć niektóre wersje FES, szczególnie warzone w tropikach są piwami dolnej fermentacji.

Aromat: Zdominowany przez nuty palone, kawowe, czekoladowe. Nuty chmielowe od braku do niskich. Owocowe estry na poziomie od średniego do wysokiego.

Barwa: od ciemno brązowego do czarnego, zwykle nieprzejrzyste. Piana: Dość obfita, od beżowej, do jasno brązowej.

Smak: słodycz od umiarkowanej, do wysokiej, szczególnie w wersjach tropikalnych. W wersji wytrawnej słodycz niższa. Nuty palone od średnich, do bardzo intensywnych. Nuty kawowe i czekoladowe od umiarkowanych, do wysokich.

Goryczka: od umiarkowanej, do bardzo intensywnej, przede wszystkim palona.

Odczucie w ustach: pełnia od średniej, do średnio wysokiej. Aksamitne, gładkie. Nagazowanie średnie, do niskiego. 27

Wrażenie ogólne: mocniejsza wersja dry lub sweet stoutu. Może być bardziej goryczkowe i wytrawne lub też słodkie i łagodne.

Przykłady komercyjne: Guinness Foreign Extra Stout.