Żubr Ciemnozłoty - poznajmy go dobrze

Zaczęty przez kowal1976, Marzec 23, 2013, 05:31:26 am

« poprzedni - następny »

kowal1976

Marzec 23, 2013, 05:31:26 am Ostatnia edycja: Grudzień 23, 2011, 12:59:08 pm by kowal1976
Świątecznie


Christmas Ale, Santas Ale, Delirium Christmas to tylko przykłady całej gamy świątecznych piw, jakie co roku na goszczą na półkach sklepowych w okresie świąteczno-noworocznym. Amatorom ,,świątecznej goryczki" piwa te dostarczają nie tylko nowych doznań w postaci specjalnych etykiet i oprawy. Piwa te naprawdę mają świąteczny charakter np. w postaci nut cynamonu, przypraw i wszystkiego tego, co kojarzy się ze świąteczną kuchnią. Jest jednak także wiele piw, które w naturalny sposób wpisują się w świąteczny klimat, kiedy na dworze jest już dość chłodno. Ich cechy to pełny smak, głęboka barwa, słodowa pełnia smaku i rozgrzewający finisz. Szukając ich w sklepach należy zwrócić uwagę na zawartość nie tylko alkoholu ale i ekstraktu. Ekstrakt na poziomie 15% to gwarancja bogatego smaku, pod warunkiem że poziom alkoholu nie przekroczy poziomu 7%. Wtedy piwo rozgrzewa i jednocześnie zachowuje pełnię smaku i ekstraktywny smak. Tę zależność najlepiej sprawdzić doświadczalnie np. próbując piwo Żubr Ciemnozłoty - to naprawdę działa! Na zdrowie!




Jaki to gatunek?


Żubr to zwierzę  gatunku Bison bonasus i co do tego nie można mieć żadnych  wątpliwości. Wiemy poza tym, że jest to gatunek łożyskowca z rodziny  krętorogich, rzędu parzystokopytnych - to także fakt bezsprzecznie  stwierdzony.

Trochę trudniej ma się jednak rzecz z klasyfikacją innego Żubra a dokładniej rzecz ujmując Żubra Ciemnozłotego, który jest nowym, jesiennym  piwem na naszym rynku. Każdy, nawet początkujący piwosz wie, że piwo dzieli  się na gatunki. Mamy lagery, pilsnery, ALE, stouty i wiele innych piwnych  rodzin. Jednak tylko zaawansowani miłośnicy tego trunku bezbłędnie  klasyfikują marki piwa przyporządkowując je do danego stylu czyli gatunku. Cechy smakowo - zapachowe, technologia i surowce warunkują przynależność do konkretnej części piwnego świata. Żubr Ciemnozłoty w tajemniczy sposób wymyka się klasyfikacjom. Udaje mu się to dzięki zestawieniu nieszablonowych, piwnych cech, pochodzących od kilku doskonałych gatunków piwa. Wielu piwoszy uznaje go za gatunek strong lager czyli jasne, mocne piwo dolnej fermentacji. Ciemnozłoty jest mocny i ekstraktywny, nie jest jednak jasny. Jego barwa to głęboki  bursztyn i rzecz jasna ciemne złoto:) Drugą teorią jest przynależność do gatunku Lager Wiedeński - to ciemniejsze piwa o słodowym aromacie i tu faktycznie Żubr Ciemnozłoty pasuje, jednak kolejna teoria mówi o pełnym i ekstraktywnym Piwie Marcowym - które warzy się w marcu by cieszyć się jego smakiem jesienią ( faktycznie Żubr Ciemnozłoty pojawił się jesienią). Każda z tych teorii jest bardzo prawdopodobna lecz jak jest naprawdę ? Jest tylko jeden sposób by się przekonać. Nalać pełen kufel tego piwa, powąchać, posmakować i wyrazić jedyną i niepowtarzalną osobistą opinię.


Za co lubię Żubra Ciemnozłotego



Pije się go inaczej niż inne piwa. Powinno mieć swój rytuał serwowania. Powolne nalewanie z góry szklanki sprawia , że piwo musując doskonale się pieni. Piana jest dzięki temu zwarta i gęsta. Delikatne odgazowanie piwa pozwala ukazać się wszystkim jego smakom i aromatom. Wyższa, w stosunku do lagerów, temperatura serwowania (około 10 C) pozwala cieszyć się wyraźnym smakiem.
Jego smak ewoluuje. Dzięki złożoności smaku i zapachu Żubra, w trakcie niespiesznej degustacji odkrywamy stopniowo kolejne jego frakcje. To jak piwna gra, w której zastanawiamy się który aromat gra teraz pierwsze skrzypce. Czy jest to początkowa, żywiczna nuta chmielu, głęboki aromat słodowego ziarna czy może słodkawy bukiet estrów. Żubra Ciemnozłotego poznaje się od nuty do finiszu - po prostu nie można się nim znudzić.
Nie jest piwem na każdą okazję. Za to doskonale określa swój charakter i od razu wiadomo gdzie można go dopasować. Wyraźna goryczka pobudza apetyt, dzięki czemu doskonale spełnia się jako aperitif. Słodowa pełnia daje mu moc tonowania zdecydowanych smaków potraw dzięki czemu Żubr Ciemnozłoty przyjemnie łagodzi smaki pikantnej kuchni węgierskiej a nawet tajskiej. Najlepiej smakuje w towarzystwie potraw, których stał się częścią -  piwne sosy, zupy i marynaty to tylko część kulinarnych zastosowań. Alkoholowy finisz obecny w Żubrze sprawia, że przejdziemy z nim przez najtreściwsze z posiłków kuchni polskiej, czeskiej i słowackiej. Z tego samego powodu będzie także doskonałym zakończeniem uczty. Na tym jednak nie kończy się jednak jego rola. Jesienią i zimą rozgrzeje nas słodowo - karmelowym bukietem i chmielowym finiszem.  Jest to zatem także piwo o doskonałych właściwościach rozgrzewających.


Drożdże - piwowarska tajemnica.


Tajemnicą wszystkich napojów alkoholowych na świecie są drożdże. To one sprawiają, że czujemy rozgrzewające ciepło płynące z trunku i to one, choć często nie zdajemy sobie sprawy, sprawiają że alkohole posiadają aromatyczną feerię zapachów nazywaną przez fachowców bukietem. Bukiet to domena wszystkich alkoholi, także piwa. To, że czujemy różnice w smaku różnych marek i gatunków to przede wszystkim zasługa komórek drożdżowych, które pracowicie zamieniają cukier w alkohol, dwutlenek węgla i kilka innych produktów. To zaś, co różni piwa przeciętne od doskonałych to jakość drożdży i procesu fermentacji a więc naturalne procesy okiełznane wprawną ręką piwowara. Wysokiej jakości drożdże dają piwu złożoną pełnię aromatów od delikatnych nut moreli i brzoskwiń przez zapachy maślano - biszkoptowe aż po wyraźne akordy dojrzałych bananów. Wiele gatunków piwa na tym właśnie buduje swoją wyjątkową  pozycję smakową takie style jak Barley Wine ( Old Nick), czy nasz rodzimy Żubr Ciemnozłoty kwalifikowany do gatunku lager wiedeński, sycą zmysły bogactwem aromatów i ogrzewają kubki smakowe bogatym, alkoholowym finiszem. Ich aromat sprawia, że stają się doskonałą alternatywą dla lekkich lagerów gdy nadchodzi  jesień czy zima. W piwach tych nie szukamy orzeźwienia tylko ciepłych nut, które dostarczą nam ekstraktywnych i rozgrzewających wrażeń. Co ciekawe Żubr Ciemnozłoty i Barley Wine powstają ze skrajnie odmiennych szczepów drożdży. Zaś każdy z nich ma inne wymagania i tylko doświadczony piwowar potrafi je spełnić. Tylko wtedy zrelaksowane i wypoczęte drożdże z radością produkują rozgrzewający, stonowany alkohol etylowy, rześko musujący dwutlenek węgla oraz dziesiątki aromatycznych związków. To one tworzą to, co piwosze nazywają smakiem dobrego piwa.


Ciemnozłote  barwy smaku


Kolorystyczna teoria smakowo - zapachowa głosi, że każdy zapach i smak znajduje  swoje miejsce w świecie barw. Mamy więc zapachy zielone, takie jak np. chmielowy, sosnowy, ziołowy, są nuty brązowe czyli kawa i czekolada, czerwone - truskawkowe, malinowe, porzeczkowe, żółte - bananowe, gruszkowe i brzoskwiniowe oraz niebieskie - ziemiste i pleśniowe. Jakie będą zapachy ciemnozłote, które sugeruje najnowsze piwo Kompanii Piwowarskiej czyli Żubr Ciemnozłoty ? Zgodnie z teorią będą to aromaty złotej jesieni. Jakie to zapachy ? Pozostawmy to ocenie piwoszy. Możemy tylko delikatnie zasugerować, że jesienne, ciemnozłote nuty to karmel i miód, orzechy i kasztany, dojrzałe śliwki i gruszki, trzcinowy cukier i suszone śliwki. Które znajdziemy w Żubrze? Sprawdźcie sami...