Tematy przeciwdziałania nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz eliminacji zjawiska spożywania go przez osoby nieletnie, były głównymi obiektami troski uczestników seminarium „Edukacja Obywatelska – Alkohol a Społeczeństwo”. Wyrazili oni też nadzieję na powstanie ogólnopolskiego forum poświęconego tej tematyce.
Nad tą problematyką pochylili się przedstawiciele branży piwowarskiej z całej Europy, gremium ekspertów m.in. z MSWiA, PARPA czy Policji oraz organizatorzy - Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego i Brewers of Europe. Ich celem było wypracowanie realnych i mierzalnych środków do realizacji postulatów oraz nakreślenie roli dla poszczególnych podmiotów, którą mogą wypełnić w trakcie procesu kształtowania nowej kultury spożywania alkoholu.
Wychowanie i zakaz idą w parze
Uczestnicy seminarium wielokrotnie podkreślali konieczność aktywizacji dwóch płaszczyzn działania: wychowawczej i restrykcyjnej.
„Zakazywać czy wychowywać – to nie jest realny dylemat” – przekonywał prof. Jerzy Mellibruda, psycholog i były dyrektor PARPA - „Potrzebne są różne rodzaje działań, zarówno wychowawcze, jak i prawne. Nikt nie ma wszak wątpliwości, że zakaz sprzedaży alkoholu niepełnoletnim powinien być utrzymywany. Kluczową rolę w kreowaniu postaw młodych ludzi względem alkoholu odgrywa jednak wychowanie.”
Wtórowała mu dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego – „Normy reagowania na alkohol w rodzinach są różne i jak wynika z badań, które prowadziłam, w domach, w których funkcjonują bardzo silne zakazy, nastolatki wykazują większą skłonność do przekraczania granic w piciu alkoholu na imprezach. Dzieci, które pierwszy raz próbowały alkoholu przy rodzicach, piją często mniej ryzykownie.”
Do tych wniosków przychylił się także James Bartlett z brytyjskiego think-tanku Demos, który podkreślał rolę rodziców w wychowaniu swoich dzieci na odpowiedzialnych konsumentów – „Z naszych badań jednoznacznie wynika, iż to właśnie sposób w jaki rodzice rozmawiają z dziećmi oraz ile czasu, zaangażowania i troski im poświęcają, decyduje zarówno o tym, kiedy młody człowiek sięgnie po alkohol, ale też jak będzie go używał.”
Przykład idzie z zewnątrz
W trakcie konferencji, czas na zaprezentowanie sprawdzonych rozwiązań problemów alkoholowych, mieli także zagraniczni goście. Do czerpania pełnymi garściami z doświadczeń„Brewers of Spain”, namawiał Jacopo Olalla, dyrektor tej organizacji. Programy edukacyjne w Hiszpanii należą do największych pod względem zasięgu i zaangażowania różnorakich podmiotów legislacyjnych.
Innym przykładem prezentowanym w trakcie konferencji, była portugalska Organizacja Producentów Piwa, która w ramach Krajowego Planu Zwalczania Problemów Alkoholowych, podejmuje działania zmierzające w kierunku samoregulacji reklamy, eliminowania prowadzenia pojazdów po alkoholu czy ochrony nieletnich, a także tworzy wzorce odpowiedzialnej konsumpcji.
Na polski grunt
Branża piwowarska w Polsce od wielu lat podkreśla palącą potrzebę stworzenia forum, na którym możliwa będzie wymiana idei i gotowych pomysłów, które wdrażane będą następnie w naszym kraju. Warszawskie seminarium było próbą stworzenia polskiego odpowiednika zagranicznych grup, które zajmują się badaniem wpływu alkoholu na lokalną społeczność i przeciwdziałaniu pojawiających się na tym polu problemów. Dominuje opinia, że takie forum powinno być otwarte dla wszelkich instytucji, organizacji czy środowisk chcących uczestniczyć w rozwiązywaniu tych problemów: administracji państwowej, organizacji pozarządowych, think tanków czy ośrodków naukowych. Seminarium „Edukacja Obywatelska – Alkohol a Społeczeństwo” było w założeniu pierwszą próbą zebrania środowisk, które powinny być zaangażowane w tę problematykę. Jego uczestnikami byli także przedstawiciele gmin aktywnych w tegorocznej akcji ZPPP Browary Polskie, Policji i Min. Sprawiedliwości - „Pozory mylą- dowód nie”. Efekty, w postaci planów implementacji zagranicznych wzorców na realia polskie, ogłoszone zostaną wkrótce.