Sejm odrzucił projekt ustawy, która miała umożliwić sprzedaż alkoholu w pociągach i restauracjach dworcowych. Za odrzuceniem projektu głosowało 327 posłów, za przyjęciem 91. 12 wstrzymało się od głosu.
Wiceminister zdrowia, Marek Haber, odpowiadając na pytanie Wojciecha Jasińskiego (PiS), jakie jest stanowisko rządu wobec projektu i jak ma się on do polityki antyalkoholowej, odpowiedział: - Nie jesteśmy za dopuszczeniem do sprzedaży alkoholu w wagonach i na dworcach.
Ustawa przewidywała, że alkohol można biedzie sprzedawać w wagonach barowych i restauracyjnych pociągów w przewozach międzywojewódzkich z rezerwacją miejsc oraz w restauracjach dworcowych.
Autorzy projektu wskazywali, że powszechny zakaz sprzedaży alkoholu w pociągach relacji krajowych jest ewenementem na skalę europejską, a jego skutkiem jest absurdalna sytuacja, gdy np. podróżujący z Warszawy do Poznania może napić się alkoholu w wagonie restauracyjnym, jeśli wybierze pociąg relacji Warszawa-Berlin.
Autorzy wskazywali też, że w pociągach można kupić piwo od roznosicieli, z czego jednak skarb państwa nie ma korzyści w postaci podatków i opłat koncesyjnych. Przytaczali też dane, świadczące, że spożycie alkoholu w pociągach nie było w ostatnich latach problemem, a jeśli już, to sprawiali go kibice i żołnierze służby zasadniczej, pijani już przed podróżą.
Sejm uchwalił natomiast bez ani jednego głosu sprzeciwu - 429 posłów było za - inną nowelizację, gwarantującą zatrzymanemu w izbie wytrzeźwień prawo udziału w posiedzeniu sądu, rozpatrującego zażalenie na to zatrzymanie.
Ta nowelizacja, której projekt przygotował Senat, jest następstwem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2002 roku, stwierdzającego, że brak zapewnienia osobie zatrzymanej w izbie wytrzeźwień prawa do udziału w posiedzeniu sądu, na którym rozpatrywane jest jej zażalenie, jest niezgodny z konstytucją.
Wnoszący zażalenie na zatrzymanie w izbie wytrzeźwień będzie miał prawo do udziału w posiedzeniu sądu. Sąd natomiast będzie miał obowiązek zawiadomienia skarżącego o czasie i miejscu posiedzenia sądu w jego sprawie.