W trzeciej edycji inicjatywy społecznej „Warto być za!” organizacje pozarządowe nagrodzone w konkursie projektów wsparły wielu potrzebujących. Podjęto szereg działań, które miały na celu poprawienie sytuacji życiowej osób zagrożonych lub dotkniętych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa. Wszystkie zakończyły się sukcesem. W tej edycji Kompania Piwowarska pomogła ponad dwóm tysiącom osób!
W ramach 1,5 miliona złotych przeznaczonych w III edycji konkursu „Warto być za!” przez Kompanię Piwowarską na rzecz organizacji pożytku publicznego, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu z powodu ubóstwa, zrealizowano 10 projektów. Wśród najlepszych były takie, które wspierały osoby niepełnosprawne oraz takie, które działały na rzecz osób ze środowisk patologicznych. Zastosowano całe spectrum instrumentów społecznych zaczynając od inwestycji, poprzez warsztaty, kończąc na specjalistycznej opiece terapeutycznej.
Barka dla niepełnosprawnych
Największe dofinansowanie w tej edycji otrzymało Koło Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jabłonce. Nagroda, jaką było 500 tys. zł. wykorzystano na poszerzenie Barki - bazy lokalowej ośrodka wspierającego osoby upośledzone umysłowo z regionu. Koordynatorzy z Koła działali tak sprawnie, że zakres prac budowlanych znacznie przekroczył ten planowany we wniosku. „Realizacja projektu dała osobom niepełnosprawnym intelektualnie, ich rodzinom i opiekunom nadzieję na lepszą przyszłość. Wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację sprawiła satysfakcję z faktu, że mogli wnieść swój wkład, aby osoby niepełnosprawne miały swoje miejsce gdzie znajdą fachową pomoc i zajęcie, gdzie będą mogli doświadczać sukcesów mimo swych ograniczeń intelektualnych i fizycznych.” – mówią przedstawicielu Koła w Jabłonce.
Wykluczenie po warszawsku
W konkursie nagrodzono także projekt Powiślańskiej Fundacji Społecznej, organizacji z Warszawy, która postanowiła wesprzeć 40 rodzin wykluczonych społecznie z samego centrum Warszawy. Trudno to sobie wyobrazić, ale zdarza się, że dzieci tam zamieszkujące nie wiedzą, jak korzysta się np. z metra. Rodzice tych dzieci często, bardzo długo nie mogą sobie znaleźć pracy, czy pozałatwiać codziennych podstawowych spraw związanych z funkcjonowaniem rodziny. Takie właśnie osoby zostały otoczone specjalistyczną opieką i wielopłaszczyznowym wsparciem ze strony ekspertów. „Chcieliśmy być taką życzliwą ręką, która im pomagała i wyciągnęła ich z trudnej sytuacji, jednocześnie nic od nich nie żądając” mówi Katarzyna Pakuła, koordynatorka projektu.
Miejsca pracy dla bezrobotnych
W tej edycji wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu wspierania potrzebujących. W Ożarowie (woj. świętokrzyskie) zamiast dawać zasiłki bezrobotnym stworzono nowe miejsca pracy. Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia za wygrane w konkursie „Warto być za!” pieniądze zamieniła małą, sezonową przetwórnię owoców w całoroczny zakład pracy. „Bardzo ważne jest, aby zaktywizować osoby dotknięte problemem wykluczenia i pozostające w życiowej stagnacji dając im trwałe narzędzie pracy.” – powiedziała prezes Fundacji s. Małgorzata Chmielewska. W nowym zakładzie pracy bezrobotni z okolic Ożarowa znaleźli trwałe zatrudnienie. Dzięki temu poprawi się ich sytuacja ekonomiczna, społeczna i psychiczna.
Nagrodzone w tej edycji konkursu organizacje pozarządowe objęły swoimi działaniami całe grupy osób potrzebujących. Zrealizowano dziesiątki działań: przeprowadzono wiele warsztatów, sesji terapeutycznych i wiele treningów umiejętności. Koordynatorzy postanowili sięgnąć do źródeł problemu i objąć działaniami nie tylko bezpośrednich poszkodowanych, ale także osoby z ich najbliższego środowiska. Efekty działań będzie można obserwować jeszcze przez wiele lat.
Inicjatywa społeczna „Warto być za!”
W odpowiedzi na narastający problem osób wykluczonych społecznie, Kompania Piwowarska zainicjowała w 2006 roku program społeczny „Warto być za!”. W jego ramach przeprowadzone zostały trzy edycje konkursu projektów. Przyznano łącznie 4,5 miliona złotych na pomoc najbardziej potrzebującym. Udało się pomóc blisko 11 000 osób dotkniętych problemem wykluczenia społecznego, Wszystkie te osoby zostały objęte działaniami prewencyjnymi i naprawczymi.
„Jako organizatorzy, jesteśmy przekonani, że zwycięskie projekty zmienią oblicze regionów, których te działania dotyczą. Z nadzieją, patrzymy na wszystkie przedsięwzięcia i będziemy je na bieżąco monitorować. Dzięki nim istnieje realna szansa na zmianę i pomoc osobom najbardziej dotkniętych marginalizacją” – powiedziała Małgorzata Walędzińska, CSR Manager Kompanii Piwowarskiej .
***
Kompania Piwowarska - Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesna technologia i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie (World Class Manufacturing) gwarantują najwyższą jakość jej produktów. Do portfela marek należy m.in. Tyskie (ulubione piwo Polaków), Żubr (druga marka w Polsce pod względem wielkości sprzedaży), Lech, Dębowe Mocne, Redd's, Wojak, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Miller Genuine Draft oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska powstała w 1999 roku w wyniku połączenia Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browary Wielkopolski. W roku 2003 do Kompanii dołączył Browar Dojlidy w Białymstoku a w roku 2008 – browar w Kielcach. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 wyniosła 15,1 mln hektolitrów piwa.
SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa - SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 25,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto w wysokości 3,4 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.
Dodatkowych informacji udziela:
Małgorzata Walędzińska
CSR Manager
Kompania Piwowarska SA
Tel.: (32) 327 84 15, 601 590 618
malgorzata.waledzinska@kp.sabmiller.com