460 menedżerów KP, w 3 miejscach w Polsce, w 40 grupach szkoleniowych uczy się jak być dobrym przywódcą.
Jednym z elementów strategii wspierających kulturę firmy jest rozwój menedżerów
w oparciu o 6 Zasad Przywództwa. Zasada, która obecnie jest wdrażana w firmie to Szacunek 360 Stopni. Bez niej nie jest możliwe przejście do kolejnych zasad przywództwa takich jak umiejętność motywowania, rozwijania pracowników czy delegowania.
„Może wydać się to śmieszne, ale wielu z nas rozumiało, że dotychczasowe, rzucane w powietrze komentarze jak ‘szacun kolego’ czy ‘well done’ albo ‘ schrzaniłeś, idź popraw’ to absolutnie za mało, aby odpowiednio motywować pracowników. Często nie potrafimy wytłumaczyć i dobrze sformułować podziękowań za dobrze wykonane zadanie a co dopiero konstruktywnie udzielić reprymendy. To szkolenie otworzyło nam oczy na wiele spraw, które wydają się oczywistymi na pierwszy rzut oka.” - mówi jeden z uczestników szkolenia
Pierwsza z sześciu Zasad
Sześć zasad przywództwa to zbiór kluczowych kompetencji, które każdy menedżer Kompanii Piwowarskiej powinien posiadać, aby z powodzeniem realizować strategię firmy. Zasady te będą włączone do sytemu ocen pracowniczych, procesu rekrutacji i procesu przeglądu talentów. Te oraz kolejne działania mają spowodować trwałą zmianę w kulturze zarządzania, a przez to przyczynić się do utrzymania przez KP pozycji lidera.
„Szacunek jest uniwersalnym elementem pracy. Bez niego trudno mówić o rozwoju organizacji. Co więcej, jak wskazują badania, jest to najwyżej ceniona wartość wśród pracowników. Do stworzenia środowiska opartego na szacunku potrzebne są m.in. takie umiejętności jak proaktywne słuchanie, udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej i okazywanie uznania, będącego silnym narzędziem motywującym dla pracowników. Szkolenie Szacunek 360˚, w którym uczestniczą wszyscy menedżerowie KP, ma pomóc w kształtowaniu kultury organizacyjnej, której fundamentem będą właśnie te elementy.” – mówi Wojciech Moliński wiceprezes Kompanii Piwowarskiej ds. Personalnych
Dlatego od lipca do września wszystkich 460 menedżerów, podzielonych na 40 grup szkoleniowych
w 3 miastach, będzie pracować nad umiejętnościami interpersonalnymi z tego zakresu.
Program szkolenia Szacunek 360˚
Program szkolenia został przygotowany przy pomocy konsultantów i trenerów AchieveGlobal. Składa się z trzech modułów. Pierwszy uczy proaktywnego słuchania pozwalającego menedżerom na szybkie filtrowanie napływających informacji i wyodrębnianie tego, co może mieć wpływ na realizację bieżących zadań biznesowych. Drugi moduł dotyczy umiejętności dawania i przyjmowania informacji zwrotnej, i jest on elementem kultury organizacyjnej Performance Management w Kompanii Piwowarskiej. Ostatnia część szkolenia traktuje o umiejętności okazywania uznania, poprzez które menedżer może budować motywację i zaangażowanie pracownika.
„Najnowsze badania AchieveGlobal pokazały, że szacunek jest najbardziej pożądaną wartością w środowisku pracy. Respondenci wybierali spośród następujących czynników: doświadczenia w nowej pracy, stabilność finansowa, nauka i rozwój, możliwość rozwoju kariery zawodowej, okazywanie uznania, lastyczność w środowisku pracy i szacunek.” – tłumaczy Maja Lose, trenerka AchieveGlobal - „Pracownicy Kompanii, z którymi spotykam się na szkoleniach, także podkreślają rolę, jaką w ich życiu zawodowym odgrywa szacunek. Oczekują od innych otwartości, uszanowania 8-godzinnego dnia pracy i czasu poświęcanego przez nich na pracę (punktualnego przychodzenia na spotkania i terminowej realizacji zadań). Liczą na dyskusje prowadzone bez nadmiernych emocji i na szczerość. To, co z pewnością będzie trudne, to rozpoczęcie zmiany od siebie – tak, aby najpierw innym okazać szacunek, a później oczekiwać go od pozostałych. Poznając kolejnych uczestników szkoleń, jestem pod wrażeniem ich zaangażowania w tę zmianę i dlatego mocno wierzę, że się powiedzie.”
***
Kompania Piwowarska - Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesna technologia i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie (World Class Manufacturing) gwarantują najwyższą jakość jej produktów. Do portfela marek należy m.in. Tyskie (ulubione piwo Polaków), Żubr (druga marka w Polsce pod względem wielkości sprzedaży), Lech, Dębowe Mocne, Redd's, Wojak, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Miller Genuine Draft oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska powstała w 1999 roku w wyniku połączenia Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browary Wielkopolski. W roku 2003 do Kompanii dołączył Browar Dojlidy w Białymstoku a w roku 2008 – browar w Kielcach. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 wyniosła 15,1 mln hektolitrów piwa.
SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa - SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 25,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto w wysokości 3,4 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.