Piwo własne I

Czas przygotowania: Porcje:

Całość trzeba bardzo wolno doprowadzić do zagotowania w 10 l wody ( najlepsza jest źródlana), a potem przecedzić brzeczkę przez czyste, wyparzone płótno do szklanego gąsiorka. W gąsiorze powinna być pozostawiona przestrzeń na krążki (pianę). Następnie po szybkim ochłodzeniu brzeczki do ok. 8C dodajemy drożdży piwowarskich ok.100 ml i mieszamy całość w gąsiorze.

Gąsior zatykamy czystym, wyparzonym korkiem, który zaopatrzony jest w rurkę fermentacyjną wypełnioną czystą wodą.

Fermentacja burzliwa trwa w temperaturze pokojowej 3-5 dni, a w temperaturze poniżej 10oC ( zdecydowanie korzystniejsza) ok. 6-8 dni. Sygnałem wskazującym na zakończenie fermentacji jest znikniecie krążków (piany) i ustanie wydzielania się dwutlenku węgla.

Piwo z gąsiorka ściągamy do ciemnych butelek, korzystając z zasady lewarka - wężykiem tak, aby leciało najklarowniejsze. Butelki zamykamy szczelnie korkiem, kapslem, zakrętką i trzymamy w chłodzie (im bliżej zera tym lepiej). Schłodzone piwo powinno być spożyte w ciągu 5 dni. Należy jednak pamiętać o ostrożnym otwieraniu butelek i rozlewaniu piwa po ściance schłodzonej i wypłukanej szklanki lub kufla tak, aby nie zamieszać osadu znajdującego się na dnie butelki.

 

Składniki:

- 3 kg ześrutowanego, zmielonego, słodu jęczmiennego
- 25 g chmielu
- 3-5 g spożywczego kwasu cytrynowego
- ok.100 ml drożdży piwowarskich
- 10 l wody