Prekursorem stylu było piwo uwarzone w Pilźnie w 1842 roku. Na jego powstanie złożyło się doświadczenie bawarskiego piwowara Josefa Grolla w użyciu drożdży dolnej fermentacji oraz użycie specjalnych surowców: czeskiego chmielu odmiany Żatec (saaz) i jasnego słodu suszonego w niskiej temperaturze, zwanego pilzneńskim. Swoją rolę odegrał także skład chemiczny bardzo miękkiej, tamtejszej wody. Bardzo popularne piwo, nie tylko w Czechach, gdzie jest warzone przez duże i małe browary. Czesi często nazywają piwo w zależności do wysokości ekstraktu jedenastką, dwunastką lub trzynastką.
Parametry:
Ekstrakt początkowy 11-13,5 ºBlg
Ekstrakt końcowy 2-4 ºBlg
Zawartość alkoholu: 4,4-5,5 % obj.
Goryczka: 30-45 IBU
Barwa: 6-14 EBC
Surowce i technologia: słód pilzneński, czasem z niewielkim dodatkiem jasnego słodu karmelowego, czeska odmiana chmielu Żatec(Saaz), miękka woda. Tradycyjnie stosuje się zacieranie dekokcyjne (oryginalnie trójwarowe),czeskie szczepy drożdży dolnej fermentacji, piwo jest lagerowane w niskich temperaturach.
Aromat: na pierwszym planie aromat czeskiego chmielu (korzenno-ziołowy), potem aromaty słodowe, herbatnikowe, słodkie, czasem karmelowe. Czysty lagerowy charakter, brakestrów i DMS, dopuszczalny niewielki diacetyl. Barwa: kolor od słomkowego przez jasno złocisty do złotego, klarowność bardzo dobra.Piana: obfita, kremowa, drobno pęcherzykowa,trwała, koloru białego, pozostawia kręgi na szkle.
Smak: na początku, w różnym natężeniu,wyczuwalna słodycz słodowa, czasem karmelowa;potem charakterystyczny, często mocny smak chmielu, wszystko to zakończone dobrze zaznaczoną goryczką. Na drugim planie możliwy(nie konieczny) niski diacetyl, czasem kwaskowate, rześkie, finisz półwytrawny.
Goryczka: goryczka od średniej, do mocnej,często zalega po przełknięciu.Odczucie w ustach: najczęściej dobrze zbalansowane, bardzo pijalne, średnio wysycone -większość gazu traci podczas nalewania do kufla z dużej odległości, gładkie, średnio wytrawne,wytrawne.
Wrażenie ogólne: rześkie, orzeźwiające piwo,którego znaczącą cechą jest goryczka i smak pochodzący ze szlachetnego czeskiego chmielu.Wyższe stężenie diacetylu, częste w piwach z małych browarów, jest wynikiem charakterystycznej dla Czechów pewnej niedbałości o szczegóły.
Przykłady komercyjne: Pilzner Urquel,Budweiser, Staropramen, Bernard, Holba, ĆernaHora, Litovel, Rychtar Premium, Svijany, Chodovar.