wróć

Pils niemiecki

Ten styl jest niemiecką odpowiedzią na światowy sukces pilsa czeskiego. Od konkurenta odróżnia go większa wytrawność (a co za tym idzie mocniejsze odczuwanie nachmielenia) i nieco niższy ekstrakt. Jest też bardziej czysty w smaku. Podczas gdy w czeskim pilznerze dopuszcza się niewielką zawartość diacetylu, tutaj jest to poważna wada.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 11,0-12,5 °Blg
Ekstrakt końcowy 2,0-3,3 ºBlg
Zawartość alkoholu: 4,4-5,5 % obj.
Goryczka: 25-45 IBU
Barwa: 4-10 EBC

Surowce i technologia: Słód pilzneński, mnogość chmieli niemieckich (szczególnie szlachetnych odmian jak Hallertauer, Tettnanger oraz Spalt dlasmaku i zapachu), średnio siarczanowa woda,niemieckie drożdże dolnej fermentacji.Tradycyjne zacieranie dekokcyjne, lagerowane w niskich temperaturach.

Barwa: Kolor słomkowy do jasnozłocistego,klarowność doskonała lub bardzo dobra.Piana: Obfita, kremowa, drobno pęcherzykowa,trwała, koloru białego.

Aromat: Typową cechą jest lekki zbożowy aromat słodu pilzneńskiego (czasami jakby ciasteczkowy)i wyraźny kwiatowy albo korzenny aromat szlachetnego chmielu. Generalnie aromat czysty,brak estrów owocowych, brak diacetylu. Może mieć początkowo siarkowy aromat (wynikający zwody lub drożdży) oraz niską drugoplanową nutkę DMS (wynikającą ze słodu pilzneńskiego),która jednak nie jest pożądana.

Smak: Rześkie i gorzkie z wytrawnym do średnio wytrawnym finiszem. Słodowość umiarkowana do umiarkowanie niskiej, aczkolwiek minimalne nutki zbożowe i lekka słodowa słodycz są akceptowalne. Goryczka chmielowa dominuje w smaku oraz kontynuuje swą dominację przez finisz aż do posmaku. Smak chmielowy może być w przedziale od słabego do mocnego, ale powinien być wynikiem użycia szlachetnych niemieckich chmieli. Czyste, brak estrów owocowych, brak diacetylu.

Goryczka: Zdecydowana, szlachetna.Odczucie w ustach: Wytrawne, może być nieco ściągające. Nasycenie CO2 średnie, do wysokiego.Ogólne wrażenie: Rześkie, czyste, orzeźwiające piwo, którego znaczącą cechą jest goryczka ze szlachetnych niemieckich chmieli podkreślona przez siarczany w wodzie.

Przykłady komercyjne: Mahr's Pilsner, HartmannEdepils, Tannenzäpfle Badische Staatsbrauerei, Berliner Kindl Pilsener, Jever.