Tradycyjne czeskie piwo dolnej fermentacji o bursztynowej barwie. Cechą charakterystyczną tego stylu jest wiodąca w aromacie i smaku nuta karmelowo-owocowa, której towarzyszy dobrze wyczuwalny tradycyjny czeski chmiel. Dzięki średniemu lub wysokiemu stopniowi od fermentowania, półciemne posiada umiarkowaną słodowość i wysoką pijalność.
Parametry:
Ekstrakt początkowy 11,0-14,0 º Blg
Ekstrakt końcowy 2,5-3,5 º Blg
Zawartość alkoholu: 4,0-6,0 % obj.
Goryczka: 20-35 IBU
Barwa: 22 - 27 EBC
Surowce i technologia: Podstawa zasypu to słód pilzneński, przyciemniony słodami karmelowymi,karmelem lub cukrem karmelowym. Może zawierać nieduży dodatek słodu monachijskiego,nie powinien on jednak zbyt uwydatniać nuty słodowej w smaku. Zdarza się dodatek słodu pszenicznego. Drożdże lagerowe o czystym profilu. Tradycyjnie zacierane dekokcyjnie, można zastosować zacieranie temperaturowe z kilkoma przerwami. W niektórych browarach w Czechach Polotmave jest otrzymywane poprzez zmieszanie piwa ciemnego z jasnym, tzw.„rezane”.
Barwa: Bursztynowa Aromat: Owocowy, karmelowy, nuty chmielowe,lekkie nuty słodowe. Często obecna delikatna owocowość: dojrzałe jabłka, winogrona, morele,śliwki. Może być obecny lekki diacetyl. Acetaldehyd niepożądany.Piana: Kremowa, średniowysoka i wysoka, zbita i trwała.
Smak: Słodu pilzneńskiego i czeskiego chmielu z karmelową, delikatnie owocową nutą. Można odczuć pewną karmelową słodycz, która płynnie przechodzi w chmielową goryczkę, co powoduje,że to piwo ma charakter lekko wytrawny. Owocowość wynika z karmelu i jest jabłkowa,winna, morelowa, śliwkowa, rodzynkowa. Estry podobne do bananów, landrynek czy rozpuszczalnika niepożądane. Nuty słodowe często obecne, ale nie mogą dominować.Goryczka: Chmielowa, spora, ale ładnie zrównoważona karmelowym tonem. Krótka.Odczucie w ustach: Średnio pełne. Ogólnie charakter lagerowy, wytrawny. Dobrze zrównoważony, ale balans pozostaje przesunięty w kierunku goryczki. Wytrawność jest złagodzona nutami karmelowymi, ale piwo nie może sprawiać wrażenia słodkiego. Średnie nagazowanie, dobrze wyczuwalne w ustach.
Ogólne wrażenie: łagodny w smaku, bursztynowy lager. Średnio pełny w smaku z wyraźnymi nutami karmelu i czeskich odmian chmielu.
Przykłady komercyjne: Primátor Polotmavý, Starobrno Polotmave, Pardubicki Pernstejn Polotmave, Rohozec Skalak Rezany, Sedm kulí,Bernard Jantarový ležák, Strakonický Dudák Klostermann Polotmavý Ležák.