Dosłownie: Piwo piwniczne. Piwo dolnej fermentacji, niefiltrowane, posiadające naturalną mętność. Można by powiedzieć „prosto z tanka”.Pochodzi z Górnej Frankonii i jest o tyle wyjątkowe, że – podczas gdy cała sztuka niemieckiego piwowarstwa dążyła do otrzymania lagera jak najbardziej klarownego, wręcz krystalicznego – w tym przypadku powstało piwo,gdzie nieklarowność jest jego główną cechą i zaletą. Jest to po części związane z występowaniem dużej ilości małych browarów w regionie. Większość z nich prowadzi gospody,pensjonaty i zajmuje się sprzedażą bezpośrednią do odbiorcy. W takich warunkach świeże,niefiltrowane i niepasteryzowane piwo z łatwością znalazło swojego odbiorcę. Zwyczajowo podawane w kamionkowym kuflu. Dawniej lagerowane w drewnianych beczkach, było bardzo mętne i słabo nagazowane.
Parametry:
Ekstrakt początkowy 11,0-14,0 ºBlg
Ekstrakt końcowy 2,0-3,5 ºBlg
Zawartość alkoholu: 4,0-5,5 % obj.
Goryczka: 30-40 IBU
Barwa: 8-40 EBC
Surowce i technologia: Słód pilzneński, może byćz dodatkiem słodu monachijskiego i niewielką ilością karmelowego (do 10%). Niemieckie odmiany chmielu, przeważnie Spalt, Hallertau lub Hersbrucker . Chmielone na goryczkę, na smak i na aromat. Drożdże lagerowe. Tradycyjnie zacierane dekokcyjnie, chłodzone na tacach chłodniczych (kilsztokach), otwarta fermentacja w niskiej temperaturze. W warunkach domowych można zrobić nieco wydłużoną fermentację główną i zrezygnować z cichej, ewentualnie zastosować krótką cichą.
Barwa: Od złotej do bursztynowej, nieklarowne,opalizujące, zamglone, lekko mętne, ale nie może być bardzo mętne czy błotniste.Piana: Biała, gęsta i ubita, niska i średniowysoka,trwała.
Aromat: Zapach świeżego wiejskiego chleba, z lekka słodowy, zatopiony w szerokiej gamie chmielowych aromatów. Nuty kwiatowe, ziołowe,ziemiste i cytrusowe, ale tylko te, które pochodzą od chmielu. Może się przewijać niewielka nutka drożdżowa. Słabe nuty siarkowe nie są wadą,natomiast niepożądane są nuty diacetylu,acetaldehydu, DMS i estrowe. Brak nut estrowo owocowych i karmelowych.
Smak: Delikatna nuta słodowa, wyraźny posmak zbożowy, smak wiejskiego chleba, skórki od chleba, przykryte ziołowym, a nawet z lekka żywicznym chmielowym smakiem. Czasami wyczuwalna nutka drożdżowa. Zakończenie wytrawne. Posmak brzeczkowy niepożądany, brak nut karmelowych i owocowych. Czysty lagerowy charakter.
Goryczka: Podkreślona, na końcu zdecydowana,ale krótka, czysto chmielowa, lekko przytępiona posmakami chlebowymi. Poziom od średniego do wysokiego.
Odczucie w ustach: Świeże, wytrawne, rześkie.Białkowo-drożdżowa mętność podnosi treściwość, zaokrągla i dopełnia chmielowy charakter piwa. Nagazowanie niskie, do średniego. Bardzo dobra pijalność, brak cech lepkości i szorstkości.
Ogólne wrażenie: Czysty w smaku, wyraźnie chmielony jasny lager. Świeży i orzeźwiający.Naturalnie mętny, co dodaje chlebowego i zbożowego charakteru oraz wyokrągla chmielowość.
Przykłady komercyjne: Rossdorfer Urbräu, Göller Kellerbier, St. Georgen Bräu Kellerbier, Bruckmüller Kellerbier, Fischer Lagerbier, Gościszewo Naturalne.