wróć

Rauchbock

Zwane także Urbockiem, czyli prastarymkoźlakiem. Połączenie stylu Rauchbier i Bock. Wprzeszłości, kiedy wszystkie słody były mniej lubbardziej dymione (bowiem suszono je w dymie),wszystkie koźlaki były chcąc nie chcącRauchbockami. Obecnie najsłynniejszymprzedstawicielem tego stylu jest Urbock zbrowaru Schlenkerla.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 16,0-18,0 °Blg
Ekstrakt końcowy 4,0-5,0 º Blg
Zawartość alkoholu: 6,0-8,0 % obj.
Goryczka: 20-30 IBU
Barwa: 30-60 EBC

Surowce i technologia: Słód dymiony możestanowić od 20-100% zasypu, poza tym słódmonachijski/wiedeński oraz niewielki dodateksłodów ciemnych dla podkreślenia barwy.Szlachetne odmiany niemieckich chmieli. Drożdżedolnej fermentacji. Zwykle stosuje się zacieraniedekokcyjne.

Barwa: Miedzianoczerwona do brązowej,klarowna dzięki odpowiednio długiemuleżakowaniu.

Piana: wysoka, trwała, drobnoziarnista, białaewentualnie lekko kremowa przy ciemniejszychwersjach piwa.

Aromat: Na pierwszym planie wyczuwalnyaromat dymny. Może mieć charakter palonegodrzewa, liści lub podwędzanych wędlin typuszynka, boczek. Jego intensywność może byćróżna, od subtelnie zaznaczonej, po wyraźną idominującą. Aromat dymny dobrzeskomponowany z charakterystycznymi nutamikoźlakowymi, które mogą dominować lub miećfunkcje drugoplanowe, ale również wyczuwalne.Aromat słodu, melanoidyn, delikatnej prażoności.Brak diacetylu, silnych aromatów alkoholowychlub estrów owocowych. Aromat chmieludrugoplanowy o niewielkim natężeniu lub niemalniewyczuwalny.

Smak: Wyraźny charakter piw typu koźlak:dominująca słodowość z zaznaczonymi nutamimelanoidynowymipochodzącymi od słodówwiedeńskich i monachijskich. Dobrze wyczuwalnenuty dymu, wędzone. Możliwa obecność smakówtostowych, ale nie silnie przypalanych.Zaznaczona słodycz mieszająca się zmelanoidynami może mieć delikatny charaktermiodowy. Brak nut kwaskowych.

Goryczka: Średnio intensywna, niedominująca,schowana pod nutami słodowymi,melanoidynowymi. Może wystąpić lekka goryczalkoholowa, rozgrzewająca, ale nie chropowata,ściągająca i długa.

Odczucie w ustach: Piwo średnio treściwe dotreściwe, ale nie ciężkie.. W ustach stosunkowogładkie, nie powinno być ściągające. Alkohol niepowinien być ostry i mocno grzejący. NasycenieCO2 umiarkowane.

Ogólne wrażenie: Intensywnie słodowe piwodolnej fermentacji w typie klasycznego koźlaka zwyraźnymi nutami dymnymi, wędzonymi oróżnym natężeniu.

Przykłady komercyjne: Aecht SchlenkerlaRauchbier Urbock, Bracki Rauchbock.