Współczesny altbier pochodzi z Nadrenii w północ-no-zachodniej części Niemiec, a zwłaszcza z Düsseldorfu - jej stolicy. Nazwa "Alt" czyli"stare" pojawiła się w XIX w dla odróżnienia tradycyjnego, regionalnego piwa od coraz bardziej popularnych, wszechobecnych jasnych lagerów. Określa ona piwo wytwarzane w sposób starodawny, za pomocą starych, tradycyjnych technik i z użyciem górnej fermentacji.
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 11,5-13 ºBlg
Ekstrakt końcowy: 2,5-3,5 ºBlg
Zawartość alkoholu: 4,5-5,2 % obj.
Goryczka: 30-45 IBU
Barwa: 20-32 ºEBC
Surowce i technologia: podstawowym surowcem do wyrobu altbiera jest słód monachijski.Najczęściej stosowane są niemieckie odmiany chmielu (np. Spalt) oraz neutralne drożdże górnej fermentacji. Istotnym jest zapewnienie dobrego od fermentowania, aby piwo nie było słodkie.Można użyć umiarkowanej ilości słodu karmelowego, a nawet niewielką ilość słodu palonego (np. niemiecki Carafa). Niekiedy używa się słodu pszenicznego w celu poprawienia pienistości. Zacieranie tradycyjnie dekokcyjne,ewentualnie temperaturowe z kilkoma przerwami. Altbiery są fermentowane za pomocą specjalnych drożdży górnej fermentacji w niskim przedziale temperatur 13 -19 °C. Leżakowanie podobnie jak w przypadku lagerów odbywa się w niskiej temperaturze (2-4 °C) przez jeden lub dwa miesiące. Celem leżakowania jest osiągnięcie łagodnej słodowości i delikatnego aromatu chmielu. Altbier często szynkowany jest z drewnianych beczek do specjalnych szklanek.Barwa: od głębokiej miedzi do brązu. Klarowne dzięki leżakowaniu w niskiej temperaturze.
Piana: biała lub lekko kremowa, zbita,średniowysoka, trwała.
Aromat: nuty słodowe, tostowe. Aromat chmielowy jest zazwyczaj dobrze powiązany ze słodowością. Znikomy aromat owocowy lub jego brak, brak diacetylu, estry niewskazane. Może być obecna minimalna nuta siarkowa lub zapałczana.
Smak: wyraźna słodowość, ale nie oznacza to, że piwo jest słodkie. Chmielowa goryczka bardzo dobrze zrównoważona słodowością. Może być obecny lekki posmak chmielowy. Może posiadać lekką nutkę karmelową, ale zakończenie jest zawsze wytrawne. Brak nut palonych.
Goryczka: chmielowa, od średniej do dużej.Odczucie w ustach: średnio pełne i jednocześnie bardzo pijalne. Lagerowanie w niskiej temperaturze powoduje, że piwo jest bardzo gładkie i zaokrąglone w smaku. Chmielowość zawsze powinna być dobrze zrównoważona, a słodowość nie powinna przytłaczać. Nagazowanie średnie. Brak efektu wyklejania podniebienia i języka.
Ogólne wrażenie: słodowe, bursztynowe piwo o dobrze zrównoważonym chmielowym charakterze. Mimo górnej fermentacji piwo jest czyste w smaku prawie jak lager.
Przykłady komercyjne: Diebels Altbier, BoltenAlt, Zum Uerige, Im Füchschen, Schumacher, ZumSchlüssel.