wróć

Dry Stout

Bezpośrednio wywodzi się z angielskiego porteru. Pierwotnie stout (z ang. tęgi) był po prostu 25 mocniejszą wersją porteru. Wszystkie liczące się browary (w tym Guinness) warzyły równocześnie porter i stout porter. Piwo, które dziś znamy jako dry stout powstało stosunkowo niedawno, bo w latach pięćdziesiątych XX wieku, w browarze Guinness. Od tego czasu stout nie oznacza piwa mocniejszego.

Parametry:
Ekstrakt początkowy 9,0 - 12.5 ºBlg
Ekstrakt końcowy 2,0 - 3,0 ºBlg
Zawartość alkoholu: 4,0 - 5,0% obj.
Goryczka: 25 - 45 IBU
Barwa: 50 - 80 EBC

Surowce i technologia: bazę zasypu stanowi słód Pale ale, kolor zaś nadaje dodatek palonych zbóż, najczęściej jest to palony niesłodowany jęczmień, jednak preferowany jest on głównie ze względu na niższą cenę. Równie dobrze można używać innych palonych zbóż jak pszenica czy żyto, jak również słodów palonych (Black patent, Carafa). Niesłodowane płatki jęczmienne mogą być dodane by nadać kremowości i polepszyć pianę. Woda jest przeważnie twarda i mocno węglanowa. Zacieranie infuzyjne, jednotemperaturowe.

Barwa: od ciemnobrązowej do czarnej. Zazwyczaj nieprzejrzyste.

Piana: gęsta, drobna, trwała, kremowo-beżowa do jasnobrązowej. W wersjach beczkowych zawdzięcza swoją wyjątkową trwałość i kremowość dzięki wypychaniu mieszanką azotu i CO2.

Aromat: na pierwszym planie aromaty: kawy, kakao, czekolady, palonego jęczmienia, w tle może posiadać aromaty zbożowe. Charakterystyczne dla górnej fermentacji aromaty estrowe (owocowe) są dopuszczalne na umiarkowanym poziomie, ale nie są niezbędną cechą stylu. Występowanie aromatów chmielowych jest opcjonalne, jeśli występują muszą się utrzymywać na niskim poziomie.

Smak: na pierwszym planie paloność, od średniej do intensywnej, wyraźne nuty kawy i czekolady. Może występować kwasowość od niskiej, do średniej. Posmaki karmelowe są niedopuszczalne. Brak dwuacetylu i nut rozpuszczalnikowych. Kluczową cechą jest wysoka pijalność.

Goryczka: chmielowa od średniej do mocnej, wyczuwalna jest również goryczka od palonego jęczmienia. Odczucie w ustach: treściwość lekka do średniej (różni się w zależności od ekstraktu początkowego) wraz z kremowym charakterem. Wytrawny kakaowy finisz wynika z dodatku palonego zboża. Może zawierać smaki gorzkosłodkiej albo gorzkiej czekolady wyczuwalnej na podniebieniu, utrzymującej się do finiszu. Nagazowanie niskie, umiarkowane. Mimo wysokiej goryczki i dużego zasypu zbóż ciemnych to w odczuciu jest gładkie. Może zawierać lekkie odczucie ściągania wynikające z użycia palonego zboża, ale ostrość nie jest mile widziana. Posmaki alkoholowe są nieprawidłowe.

Ogólne wrażenie: bardzo ciemne, mocno palone, wyraźnie goryczkowe, jednak kremowe i bardzo pijalne ale.

Komercyjne przykłady: Guinness Draught, Murphys Stout, Primator Stout, Kocour Stout.