wróć

Amerykańskie India Pale Ale

Amerykańska interpretacja stylu India Pale Ale.Styl ten dzięki chmieleniu na aromat amerykańskimi odmianami chmielu zyskał drugieżycie. Obecnie jest synonimem piwnej rewolucji,a browary prześcigają się w tworzeniu kompozycjichmielowych, aby uzyskać ciekawą goryczkęsmak, a szczególnie aromat.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 14,0 – 18,0 °Blg
Ekstrakt końcowy 2,5 - 4,6 ºBlg
Zawartość alkoholu: 5,5 – 7,5% obj.
Goryczka: 40 – 70 IBU
Barwa: 12 – 30 EBC

Surowce i technologia: słód pale ale, może byćdodatek słodów monachijskich, karmelowych,niekiedy bardzo małej ilości palonych dla barwy.Amerykańskie odmiany chmielu. Zacieranieinfuzyjne w niższych temperaturach dla uzyskaniadobrej fermentowalności brzeczki, aby zapewnićodpowiednio wytrawne odfermentowanie.Amerykańskie lub brytyjskie szczepy drożdży oniskiej produkcji estrów. Woda lekko do średniosiarczanowej.

Barwa: od złotej przez pomarańczową domiedzianej, piwo klarowne, choć możewykazywać zmętnienie od chmielenia na zimno.

Piana: średniowysoka i dość trwała.

Aromat: pierwszoplanową rolę odgrywa wyraźnyaromat amerykańskich odmian chmielu okompleksowych i złożonych nutach cytrusów,kwiatów, perfum, żywicy, trawy, roślin, owoców.Aromaty owocowe, zarówno pochodzące zfermentacji, jak i z nachmielenia na poziomieśrednim. Mogą być również wyczuwalne napoziomie do umiarkowanego nuty słodowe i karmelowe. Obecność diacetylu jest wadą.Dwutlenek siarki pochodzący od wody i drożdży jest w minimalnych ilościach dopuszczalny.

Smak: w smaku dominuje chmiel, z dobrze wyczuwalnymi nutami amerykańskich odmian chmielu(cytrusowe, owocowe, kwiatowe, żywiczne).Posmak słodu na poziomie średnim, ogólnie czysty i słodki, ale nuty opiekane i karmelowe są dopuszczalne na niskim poziomie. Owocowość estrowa jest dopuszczalna, ale nie obowiązkowa.Pomimo kompleksowego i bogatego charakteru chmielowego, piwo powinno mieć dobrze zaakcentowaną stronę słodową, aby uzyskać jak najlepszy balans. Brak diacetylu.

Goryczka: od umiarkowanie do bardzo intensywnej. Może być lekko ściągająca,zwłaszcza jeśli warzone było na twardej siarczanowej wodzie

Odczucie w ustach: mimo dominującej goryczki chmielowej nie może być ona szorstka,chropowata, taninowa i ściągająca. W mocniejszych wersjach alkohol powinien być dobrze wkomponowany w podbudowę słodową inie przyczyniać się do gryzącego odczucia w ustach. AIPA ma nasycenie wyższe niż angielskie ale, zwykle od średniego, do średnio wysokiego.Co wzmacnia goryczkę i wytrawność piwa.

Wrażenie ogólne: amerykańska odmiana IPA, w której główną rolę odgrywają charakterystyczne amerykańskie chmiele. Nadają one cytrusowo-żywiczny aromat i konsekwentną goryczkę,z balansowaną nutami słodowymi, karmelowymi lub tostowymi z rozgrzewającym działaniem alkoholu.

Przykłady komercyjne: Sierra Nevada CelebrationAle, Anderson Valley Hop Ottin’, Anchor LibertyAle, Harpoon IPA, Stone IPA, AleBrowar RowingJack, Pinta Atak Chmielu.