Poniedziałek 23 października 2017
Style zostały opracowane przez PSPD

Amerykańskie India Pale Ale

Amerykańska interpretacja stylu India Pale Ale.Styl ten dzięki chmieleniu na aromat amerykańskimi odmianami chmielu zyskał drugieżycie. Obecnie jest synonimem piwnej rewolucji,a browary prześcigają się w tworzeniu kompozycjichmielowych, aby uzyskać ciekawą goryczkęsmak, a szczególnie aromat.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 14,0 – 18,0 °Blg
Ekstrakt końcowy 2,5 - 4,6 ºBlg
Zawartość alkoholu: 5,5 – 7,5% obj.
Goryczka: 40 – 70 IBU
Barwa: 12 – 30 EBC

Surowce i technologia: słód pale ale, może byćdodatek słodów monachijskich, karmelowych,niekiedy bardzo małej ilości palonych dla barwy.Amerykańskie odmiany chmielu. Zacieranieinfuzyjne w niższych temperaturach dla uzyskaniadobrej fermentowalności brzeczki, aby zapewnićodpowiednio wytrawne odfermentowanie.Amerykańskie lub brytyjskie szczepy drożdży oniskiej produkcji estrów. Woda lekko do średniosiarczanowej.

Barwa: od złotej przez pomarańczową domiedzianej, piwo klarowne, choć możewykazywać zmętnienie od chmielenia na zimno.

Piana: średniowysoka i dość trwała.

Aromat: pierwszoplanową rolę odgrywa wyraźnyaromat amerykańskich odmian chmielu okompleksowych i złożonych nutach cytrusów,kwiatów, perfum, żywicy, trawy, roślin, owoców.Aromaty owocowe, zarówno pochodzące zfermentacji, jak i z nachmielenia na poziomieśrednim. Mogą być również wyczuwalne napoziomie do umiarkowanego nuty słodowe i karmelowe. Obecność diacetylu jest wadą.Dwutlenek siarki pochodzący od wody i drożdży jest w minimalnych ilościach dopuszczalny.

Smak: w smaku dominuje chmiel, z dobrze wyczuwalnymi nutami amerykańskich odmian chmielu(cytrusowe, owocowe, kwiatowe, żywiczne).Posmak słodu na poziomie średnim, ogólnie czysty i słodki, ale nuty opiekane i karmelowe są dopuszczalne na niskim poziomie. Owocowość estrowa jest dopuszczalna, ale nie obowiązkowa.Pomimo kompleksowego i bogatego charakteru chmielowego, piwo powinno mieć dobrze zaakcentowaną stronę słodową, aby uzyskać jak najlepszy balans. Brak diacetylu.

Goryczka: od umiarkowanie do bardzo intensywnej. Może być lekko ściągająca,zwłaszcza jeśli warzone było na twardej siarczanowej wodzie

Odczucie w ustach: mimo dominującej goryczki chmielowej nie może być ona szorstka,chropowata, taninowa i ściągająca. W mocniejszych wersjach alkohol powinien być dobrze wkomponowany w podbudowę słodową inie przyczyniać się do gryzącego odczucia w ustach. AIPA ma nasycenie wyższe niż angielskie ale, zwykle od średniego, do średnio wysokiego.Co wzmacnia goryczkę i wytrawność piwa.

Wrażenie ogólne: amerykańska odmiana IPA, w której główną rolę odgrywają charakterystyczne amerykańskie chmiele. Nadają one cytrusowo-żywiczny aromat i konsekwentną goryczkę,z balansowaną nutami słodowymi, karmelowymi lub tostowymi z rozgrzewającym działaniem alkoholu.

Przykłady komercyjne: Sierra Nevada CelebrationAle, Anderson Valley Hop Ottin’, Anchor LibertyAle, Harpoon IPA, Stone IPA, AleBrowar RowingJack, Pinta Atak Chmielu.