wróć

Schwarzbier

Schwarzbier (czasami określany jako Schwarz pils)wywodzi się z południowo-wschodnich Niemiec(Frankonia, Turyngia) i jest jednym z najstarszych udokumentowanych stylów piwnych - pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą aż z 14 wieku.Zazwyczaj jest to łagodne, sesyjne, ciemne piwo dolnej fermentacji, które z powodzeniem może być stosowane jako alternatywa wobec jasnego lagera. Nowofalowe egzemplarze charakteryzują się zazwyczaj wyraźniejszą goryczką i mocniej zaakcentowaną palonością.

Parametry:
Ekstrakt początkowy : 11-12,5 ºBlg
Ekstrakt końcowy : 3-4 ºBlg
Zawartość alkoholu : 4,5% -5%
Goryczka : 20-35 IBU
Barwa : 40-60 EBC

Surowce i technologia: Podstawą receptury jest słód pilzneński z dodatkiem słodu monachijskiego i niewielkich ilości słodów karmelowych.Charakterystyczną barwę uzyskuje się dzięki słodom palonym, których ilość i rodzaj ma na celu ograniczenie do minimum powstawanie aromatów i smaków palonych w gotowym piwie.Do chmielenia tradycyjnie stosuje się szlachetne,niemieckie odmiany chmielu.

Aromat: Dominuje wyraźna słodowość połączona z lekkimi nutami karmelowymi oraz palonymi (ale nigdy spalenizny). Brak lub niewielki aromat chmielowy. Czysty lagerowy profil, obecność estrów oraz diacetylu niepożądana. Opcjonalnie może pojawić się niewielki siarkowodór.Barwa: Od ciemno brązowej do czarnej (pomimo swojej nazwy piwo rzadko kiedy jest zupełnie czarne), klarowne.

Piana: Wysoka, gęsta, trwała, kolor od kremowego do beżowego

Smak: Słodowość od umiarkowana do wyraźnej w tle lekkie do średnich posmaki karmelowe oraz palone, które mogą dawać wrażenie gorzkiej czekolady. Smak chmielowy niski do średniego.Finisz średnio wytrawny do wytrawnego.

Goryczka: Niska do średniej, krótka, pochodzi zazwyczaj od szlachetnych gatunków niemiecki chchmieli, może być uzupełniona lekką palnością.Odczucie w ustach: Pełnia smaku od niskiej do średnie, nasycenie umiarkowane. Delikatne i łagodnie pomimo użycia palonych słodów.Wrażenie ogólne: Ciemny niemiecki lager z zaznaczoną delikatnie palonością.

Przykłady komercyjne: Köstritzer Schwarzbier,Einbecker Schwarzbier, Kulmbacher Mönchshof Schwarzbier, Oettinger Schwarzbier, NeuzelleMord und Totschlag.