wróć

Rauchbier

Współczesny Rauchbier ewoluował przez wieki jako lokalna specjalność frankońskiego miasta Bamberg i jego okolic w północnej Bawarii. Jest to piwo jęczmienne, barwy bursztynowej, z wyraźną nutą słodu wędzonego, na solidnej słodowej podbudowie. Rauchbier jest piwem dolnej fermentacji podobnie jak bliski temu stylowi märzen.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 12,5-14,0 °Blg
Ekstrakt końcowy: 3,0-4,0 °Blg
Zawartość alkoholu: 4,8-6,0 % obj.
Goryczka: 20-30 IBU
Barwa: 14-38 EBC

Surowce i technologia: W składzie występuje słód jęczmienny, dymiony najczęściej bukowym drewnem. Jego ilość może wahać się od 30 do 100%. Słód wędzony torfem nie jest wskazany,ponieważ spowoduje niewłaściwy profil aromatyczno smakowy. Poza tym, jako dopełnienie może być użyty słód pilzneński,wiedeński i monachijski oraz niewielki dodatek słodów karmelowych. Bywa, że dodawana jest mała ilość słodu palonego dla pociemnienia barwy piwa. Chmiele niemieckich odmian.Drożdże lagerowe o czystym profilu. Tradycyjnie zacierane dekokcyjnie.

Aromat: Wyraźny aromat wędzony,zrównoważony jest nutami słodowymi. Dymny charakter może być podobny do aromatu wędzonej szynki, wędzonego sera, lub ogniska,ale nie może być przykry i gryzący. Zapach dymny przypominający zapach sztucznego tworzywa,lekarstw czy przypalonej gumy, jest niewłaściwy.Średnie aromaty słodowe, tostowe, opiekanego chleba. Mogą być wyczuwalne delikatne aromaty niemieckich odmian chmielu. Balans słodowo chmielowy jest przesunięty w stronę słodu. Estry owocowe i diacetyl są wadą.


Barwa: od ciemnozłotej do brunatnej, klarowne,opalizujące lub lekko mętne.Piana: Obfita, biała lub lekko żółtawa, długo pozostająca.


Smak: słodowy, nuty tostowe, chlebowe,słodkawe, skontrowane delikatnym posmakiem chmielowym i wyraźnymi nutami fenolowymi pochodzącymi od dymu. Posmaki wędzone nie mogą być przykre. Wyczuwalne nuty karmelowe.Finisz średnio wytrawny. Czysty charakter lagerowy bez estrów owocowych, diacetylu i DMS.


Goryczka: średnia, chmielowa. Może być znaczna ale nie może dominować słodowego charakteru.Odczucie w ustach: pełne, gładkie. Nagazowanie średnie. Nie może być ostre ani gryzące. Brak charakteru ściągającego.

Wrażenie ogólne: Piwo jęczmienne,bursztynowej barwy o pełnym słodowym smaku z wyraźnymi wędzonymi nutami. Przykłady komercyjne: Aecht Schlenkerla Rauchbier, Spezial Rauchbier Märzen, KaiserdomRauchbier.