wróć

Pszeniczne amerykańskie (American wheat)

Amerykańskie piwo pszeniczne, przeważnie górnej fermentacji, ale nie jest to regułą. Chociaż wywodzi się z tradycyjnego niemieckiego hefeweizen nie spotkamy w nim charakterystycznych nut goździkowych i bananowych, za to często występują cytrusowe i przyprawowe nuty amerykańskich odmian chmielu.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 10,0-13,5 °Blg
Ekstrakt końcowy: 1,0-3,5 °Blg
Zawartość alkoholu: 4,0-5,5 % obj.
Goryczka: 15-35 IBU
Barwa: 4-20 EBC

Surowce i technologia: W zasypie minimum 30% słodu pszenicznego, ale najczęściej to jest połowa i więcej, poza tym pilzneński albo pale ale, może być niewielki dodatek słodów karmelowych. Drożdże górnej fermentacji, nieprodukujące dużej ilości estrów i fenoli. Może być także, że dolnej fermentacji. W doborze odmian chmielu jest całkowita dowolność, dość często wykorzystywane są amerykańskie odmiany.

Aromat: Niski i średni aromat słodu pszenicznego. Bardzo często występuje delikatny aromat owocowo-estrowy, pochodzący od drożdży. Aromat chmielowy niegdyś niski do średniego, w ostatnich latach bywa często intensywny z wykorzystaniem całej palety aromatów amerykańskich odmian chmieli. Aromaty fenolowe, goździkowe i estry podobne do zapachu bananów, landrynek są niepożądane. Brak diacetylu i DMS.

Barwa: od słomkowej do jasnego bursztynu, bywa klarowne, ale może być opalizujące i zamglone.

Piana: Obfita, biała, długo pozostająca.

Smak: wyraźnie zbożowy, pszeniczny, często też niewielka owocowa estrowość. Finisz przeważnie wytrawny, może być lekko słodowy, skontrowany umiarkowaną goryczką. Smak chmielowy delikatny do średniego. Posmaki goździkowe i bananowe, typowe dla niemieckich hefeweizen są dla tego stylu niewłaściwe.

Goryczka: chmielowa, niska do średniej.

Odczucie w ustach: pełnia smakowa jest niska do średniej. Nasycenie średnie do wysokiego. W ustach piwo jest gładkie, rześkie. Brak szorstkości, cierpkości czy oblepiania. Bardzo pijalne i odświeżające. Wrażenie ogólne: Piwo o pszenicznym charakterze ale bez nut typowych dla niemieckich piw pszenicznych, dość lekkie i odświeżające.

Przykłady komercyjne: Anchor Summer Beer, Southern Tier 422 Pale Wheat, Pracownia Piwa Hey Now.