wróć

Robust Porter

Robust porter to amerykańska interpretacja angielskiego porteru. Jest mocniejsza, bardziej palona i mocniej chmielona, często z nietypowymi dodatkami. Za pierwsze piwo w tym stylu uważa się Anchor Porter, uwarzony po raz pierwszy w 1972 roku. Obecnie jest to popularny styl wśród browarów rzemieślniczych.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 12,0 - 16,0 ºBlg
Ekstrakt końcowy: 2,0 - 4,0 ºBlg
Zawartość alkoholu: 5,0 - 6,5% obj.
Goryczka: 25 - 50 IBU
Barwa: 40 - 70 EBC

Surowce i technologia: bazę zasypu stanowi słód Pale ale, do tego słody Crystal i słody palone lub palony jęczmień. Pojawiają się także słody specjalne, wędzone, czy też z innych zbóż niż jęczmień. Duża dowolność składu, zależnie od preferencji piwowara. Możliwe takie dodatki jak kawa, czekolada, kokos, orzechy, papryczki chilli. Angielskie i amerykańskie odmiany chmielu, stosowane także do chmielenia na zimno. Do fermentacji preferowane są neutralne smakowo drożdże amerykańskie lub angielskie. Zacieranie najczęściej infuzyjne w jednej temperaturze.

Barwa: ciemnobrązowa, do prawie czarnej, z rubinowymi przebłyskami. Klarowne lub opalizujące. Piana: gęsta, drobna, beżowa, średnio trwała.

Aromat: wyraźnie palony, na drugim planie czekolada, karmel, orzechy, kawa. Aromaty chmielowe od niskich do wysokich, estry owocowe od niskich do średnich, brak diacetylu i alkoholu.

Smak: bez względu na użyte dodatki i przyprawy w smaku na pierwszym planie powinny być nuty pochodzące od palonych słodów. Czekolada, kawa, wyraźna paloność, ale na niższym poziomie niż w stoucie. Inne smaki słodowe to chleb, ciastka, karmel, ciemne owoce. Słodycz niska do średniej, nie dominuje, jest balansowana przez goryczkę. Smak chmielu niski do wysokiego.

Goryczka: średnia do wysokiej, także pochodząca od palonych słodów. Odczucie w ustach: treściwość średnia do średnio wysokiej, gładkie. Długi kawowo-czekoladowy finisz. Brak odczucia ściągającego, brak posmaków alkoholowych. Nagazowanie niskie do średniego.

Ogólne wrażenie:
treściwe, bogate w smaku ale. Wyraźnie palone i chmielone. Pijalność średnio wysoka do wysokiej.

Komercyjne przykłady: Anchor Porter, Flying Dog Road Dog Porter, Odell Cutthroat Porter, Sierra Nevada Porter, Smuttynose Robust Porter, Founders Porter, Rogue Mocha Porter.